AR-GE, ÜRETİM ve DEPO

AR & GE

Teknolojik olarak hızla değişen ve gelişen dünyamızda teknolojiyi elinde bulunduran ve böylelikle gelişmiş bir sanayiye sahip olan ülkelerin, yeni teknolojiler üretmeye ve var olanı geliştirmeye ve yenilikçi ürünler üretmeye ihtiyacı vardır.

Stratejilerimizi bu yönde oluşturarak Türkiye’de gelişmiş ülkelerle rekabet edebilecek ve tüketen değil aynı zamanda üreten bir kimliğe sahip olmak hedeflenmiştir. Bu nedenle de Ar-Ge yönetim stratejimizin bir parçası değil bizzat kendisidir. Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmesi ve ayrılan bütçenin rakamsal olarak sürekli arttırılması firma olarak hedeflerimizin büyüklüğünün bir göstergesidir. Geliştirdiğimiz ve geliştireceğimiz ürünler ile hedeflenen pazarlarda lider konumda olabilmek için Ar-Ge yatırımlarımıza her geçen gün giderek yükselen bir trend ile sürdürmekteyiz.

Hedefimiz dünya çapında bir kurum olmaktır ve bu yolda evrensel değerlere her zaman bağlı kalarak, kaynaklarımızı çok iyi kullanıp yöneterek, yaratıcı ve insana verdiği değerden taviz vermeden çalışmaktayız.

Ar-Ge’nin temel kavramlarını baz alarak ve bağlı kalarak; belirli, özgün bir uygulama veya kullanım düşünülmeden, deneysel çalışmalarla, uygulamalı, araştırma da özgün, know-how üretmeye yönelik, araştırma ve deneyimden ve halen var olan bilginin üzerinde yükselen, buna ek olarak teknolojinin sektörümüze katkısı olan yeni ekipmanları kullanarak, halkımızın hizmetine sunacağımız yeni ürünler, süreçler, sunum alanları ve hizmetler oluşturmaya veya üretilmiş olanları iyileştirmek için çalışmalarımıza iyi organize olmuş, tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek, teknik altyapıya sahip laboratuvarlarımızda tüm enerjimiz ile devam etmekteyiz.

Ar-Ge bünyemizde; yaklaşık 1000 m2 kapalı alan üzerindeAnalitik Geliştirme Laboratuvarı (Enstrümantal analiz laboratuvarı, yaş kimya laboratuvarı), Formülasyon Laboratuvarı, Mikrobiyoloji Laboratuvarı ve Stabilite alanları bulunmaktadır. Birimimiz ileri teknolojiye sahip makine, cihaz ve ekipmanlarla donatılmıştır.

Farklı bölümlerde yer alan çalışma gruplarındaki 100 kişilik, alanında kendilerini ispat etmiş nitelikli araştırmacılar (Farmasötik Kimya, Farmasötik Teknoloji, Farmakologlar ve Analitik Kimyagerler) ile ilaç sektöründeki en yeni teknolojileri takip ederek Uluslararası İyi Üretim Uygulamaları (Good Manufacturing Practice – GMP) ve İyi Laboratuvar Uygulamaları (Good Laboratory Practice – GLP) kurallarına uygun biçimde çalışmalarımız sürmektedir.

ÜRETİM

Üretim alanlarımız 7600 m2  lik kapalı bir alanda bulunmaktadır. Üretim alanları cGMP kurallarına uygun dizayn edilmiştir. Üretim alanında birbirinden tamamen ayrı personel giriş ve çıkışı olan 3 ayrı imalat ve dolum alanları mevcuttur. Primer üretim alanları D sınıfı alanlardır. Alanlarda oda tavanlarında final filtre olarak H14 HEPA filtre kullanılmıştır.Her üretim alanına ayrı havalandırma santrali hizmet vermektedir. Personel için çalışacağı alanlara giriş yetkilendirmesi uygulaması yapılmaktadır

Katı üretim alanında tablet,film tablet,kapsül,toz saşe,şişeye toz dolum yapılmaktadır. Katı bölümünden tamamen ayrı olan DPI üretim alanında kapsül ve toz mikrodozlama işlemi yapılmaktadır.Yine diğer üretim alanlarından ayrı bir alanda MDI imalat ve dolum – damla imalat ve dolum yapılmaktadır.Tüm üretim alanlarında 22+/-2 C° sıcaklık ile kontrollü alanlarda azami %40 ile azami %55 bağıl nem uygulaması vardır.

Mamul depo alanında ise bitmiş ürün karantina ve kabul alanları bulunmaktadır. Sevk emri verilen ürünler sevkiyat kapısından dışarıya çıkarılıp sevkiyat aracına yüklenmektedir. Bu depo alanında da 21+/-3 C° sıcaklık uygulaması vardır.

Merkez Depo

Depolama alanımız 6600m2  lik kapalı alanda ve 20.000 euro palet kapasitesindedir. cGMP kurallarına uygun dizayn edilmiştir. Hammadde ve ambalaj malzemeleri depoda önce karantina alanında depolanmakta numune alma ve analiz işlemleri bitiminde kabul alanına alınmaktadır. Tüm depo alanlarında malzemeler 21+/-3 C° sıcaklıkta muhafaza edilmektedir.

Depo tesisinde; “GDP Belgesi”, “GSP Belgesi”, ‘ISO 14001: 2004’, ‘ISO 9001: 2008’, mevcut olup ilaçların/malzemelerin GDP (Good Distribution Practices) ve GSP (Good Storage Practices) uygulamalarına dayalı saklanması ve dağıtılması işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Bu bölüm sadece sağlık profesyonelleri içindir.
Sağlık profesyoneli misiniz?